Our Members

House Republican Leadership 2015-2016

Republican
Speaker
Republican
Leader
Republican
Whip
Republican Speaker
Pro Tempore
Linda Upmeyer Chris Hagenow Zach Nunn Matt Windschitl

Assistant Leaders

Megan Jones Jarad Klein Mike Sexton John Wills

 

Name District Home County
Representative Rob Bacon House District 48 Story
Representative Chip Baltimore House District 47 Boone
Representative Clel Baudler House District 20 Adair
Representative Terry Baxter House District 8 Hancock
Representative Michael Bergan House District 55 Allamakee
Representative Brian Best House District 12 Carroll
Representative Jane Bloomingdale House District 51 Worth
Representative Jim Carlin House District 6 Mitchell
Representative Gary Carlson House District 91 Muscatine
Representative Peter Cownie House District 42 Polk
Representative Dave Deyoe House District 49 Story
Representative Cecil Dolecheck House District 24 Ringgold
Representative Dean Fisher House District 72 Tama
Representative Joel Fry House District 27 Clarke
Representative Tedd Gassman House District 7 Winnebago
Representative Pat Grassley House District 50 Butler
Representative Stan Gustafson House District 25 Madison
Representative Chris Hagenow House District 43 Polk
Representative Kristi Hager House District 56 Allamakee
Representative Mary Ann Hanusa House District 16 Pottawattamie
Representative Greg Heartsill House District 28 Marion
Representative David E. Heaton House District 84 Henry
Representative Lee Hein House District 96 Jones
Representative Jake Highfill House District 39 Polk
Representative Ashley Hinson House District 67 Linn
Representative Steven Holt House District 18 Crawford
Representative Chuck Holz House District 5 Plymouth
Representative Daniel A. Huseman House District 3 Cherokee
Representative Jon Jacobsen House District 22 Pottawattamie
Representative Megan Jones House District 2 Clay
Representative Bobby Kaufmann House District 73 Cedar
Representative David Kerr House District 88 Louisa
Representative Jarad Klein House District 78 Washington
Representative Kevin Koester House District 38 Polk
Representative John Landon House District 37 Polk
Representative Shannon Lundgren House District 57 Dubuque
Representative Dave Maxwell House District 76 Poweshiek
Representative Andy McKean House District 58 Jones
Representative Gary Mohr House District 94 Scott
Representative Norlin Mommsen House District 97 Clinton
Representative Tom Moore House District 21 Griswold
Representative Zach Nunn House District 30 Polk
Representative Ross Paustian House District 92 Scott
Representative Dawn E. Pettengill House District 75 Benton
Representative Ken Rizer House District 68 Linn
Representative Walt Rogers House District 60 Black Hawk
Representative Sandy Salmon House District 63 Bremer
Representative Mike Sexton House District 10 Calhoun
Representative Larry Sheets House District 80 Appanoose
Representative David Sieck House District 23 Mills
Representative Rob Taylor House District 44 Dallas
Representative Linda L. Upmeyer House District 54 Cerro Gordo
Representative Guy Vander Linden House District 79 Mahaska
Representative Ralph C. Watts House District 19 Dallas
Representative Skyler Wheeler House District 4 Sioux
Representative John Wills House District 1 Dickinson
Representative Matt W. Windschitl House District 17 Harrison
Representative Gary Worthan House District 11 Buena Vista
Representative Louie Zumbach House District 95 Linn

Dansette